.
.
.
.

...

Tom Cruise

23. března 2008 v 10:26 | Káťa |  ♣ Katka
Tom Cruise

Datum narození:
03.07.1962
Místo narození:
Syracuse, New York, USA
Znamení:
Rak
Tom Cruise celým jménem Thomas Cruise Mapother IV, měl kočovné dětství. Spolu s třemi sestrami se jeho rodina neustále stěhovala z města do města za prací jeho otce, elektroinženýra. Když mu bylo patnáct let, jeho rodiče se rozvedli. Díky stěhování měl problémy s učením, která byla spojená s jeho dyslexií, jediné v čem na škole vynikal byl sport. Ihned po dokončení střední školy v roce 1980 se přestěhoval do New Yorku s odhodláním stát se hereckou hvězdou.
Do prvního kontaktu s hraním přišel na střední škole, kde dostal roli Nathana Detroita ve hře "Chlápci a panenky". Od té doby mu bylo jasné, že se chce stát hercem. První menší roli získává ve filmu Nekonečná láska "Endless Love" (1981). V hlavních rolích tohoto melodramatu o mladé lásce hráli Brook Shieldsová a Martin Hewitt. V tomto filmu na sebe dostatečně upozornil, že dostal malou roli ve filmu Večerka "Taps" (1981) v roli kadeta Davida Shawna. Film o studentech, kteří převezmou vedení vojenské akademie, když je školní pozemek prodán stavebním projektantům. V této malé, ale velmi dobře ztvárněné roli se mu dostalo příznivého ohlasu.
Svou první zlomovou roli získal ve filmu Riskantní podnik "Risky Business" (1982). Zde si zahrál Joela Goodssena, mladíka z bohaté rodiny, který vezme otcovo Porsche a sjede s ním do Michiganského jezera. V tomto zábavném filmu se proslavil scénou, kdy tančí oblečen pouze ve spodním prádle a hraje na kytaru. Riskantní podnik v kinech vydělal přes 65 milionů dolarů. Po dokončení filmu si začal románek s představitelkou Rebeccou De Mornay a následující dva roky byli vidět jedině spolu.
Tom Cruise se díky svým úspěchům dostal do party mladých Hollywoodských umělců, skupina asi 20 mladých herců z osmdesátých let. Jelikož nechtěl stát v postraní, nebo hrát nevýznamné role, snažil se vybírat jen ty podle něj opravdu zajímavé. Hlavní roli získal ve filmu Panictví po americku "Losin' It" (1983), kde si zahrál po boku Shelley Longové. Tento film však byl spíše zklamáním.
Ve filmu Outsideři "The Outsiders" (1983) si zahrál roli Steve Randla. Příběh chlapce, kterému nikdo nerozumí se odehrává na pozadí konfliktu mezi chudými a bohatými rodinami, které žijí na opačné straně města v šedesátých letech v Tulse. Cruise hrál mladíka, který příliš nedbá o svůj zevnějšek a údajně se kvůli své roli nejen přestal koupat, ale dal si sundat ze zubu korunku.
Po velkém úspěchu, který měl Riskantní podnik, začal být o Toma v Hollywoodu velký zájem. Nakonec si zahrál ve veleúspěšném akčním filmu "Top Gun". Tento film vydělal 171,6 miliónů dolarů a stal se nejúspěšnějším filmem roku 1986. V následujícím filmu Barva peněz "The Color of Money" si zahrál Vincenta Lauriu, hráče kulečníku. Vincent hraje pro radost ze hry, ale potká se s Eddie Nelsonem, se kterým se spojil. Eddie jej učí hrát pro peníze a z jeho výhry si bere podíl. Jejich cílovou stanicí je Atlantic City a turnaj o devíti koulích. Nakonec se oba rozejdou a směřují do Atlantic City, kde si to nakonec spolu rozdají u kulečníku. V roce 1987 se oženil s herečkou Mimi Rogersovou, a když se jim manželství začalo po třech letech rozpadat, rozvedli se.
V roce 1988 si ve filmu Koktejl "Cocktail" (1988) zahrál Briana Flanagana, mladíka, který právě přišel z vojny a hledá svou verzi amerického snu. Brian odchází z domova v Queensu a zamíří do New Yorku s odhodláním zbohatnout na Wall Street. Bohužel to nejde tak dobře jak si naplánoval a přijme místo barmana. Potkává Douga Coughlina, který jej přesvědčí, že vstupenka k úspěchu se dá najít i v baru, kde mají snadný přístup k bohatým a slavným. Oba se nakonec rozejdou a Brian se přestěhuje na Jamajku v naději, že si tam vydělá na vlastní bar v New Yorku. Zde pozná, že skutečná láska je mnohem cennější než všechny peníze na Wall Streetu.
Ve stejném roce ve snímku "Rain Man" zosobňuje Charlieho Babbitta, sobeckého obchodníka šmelinařícího s automobily, jemuž zemře otec. Nakonec se dozvídá, že otec odkázal tři milióny dolarů jeho postiženému bratrovi Raymondovi o kterém ani nevěděl. Rozhodne se zmocnit peněz a nejlepší věc která jej napadne, je unést bratra z ústavu. Charlie zjistí, že jeho bratr má neuvěřitelné nadání pro počty. Raymond dovede hravě z hlavy násobit mnohociferná čísla, bleskově spočítá celou krabičku párátek, jakmile spadnou na podlahu, nebo si pamatuje celý telefonní seznam. Čehož Charlie využívá v mnoha hernách, kde se neuvěřitelné matematické schopnosti dají dobře využít.
V roce 1984 časopis People předpověděl, že Tom Cruise je jednou z budoucích filmových hvězd. Dostal se mezi 25 nejzajímavějších lidí roku 1986 a v roce 1990 ho tento časopis prohlásil za muže s největším sexappealem.
V roce 1989 získal hlavní roli ve válečném dramatu Narozen 4. července "Born on the Fourth of July". O rok později si zahrál ve velko-rozpočtovém filmu Navždy a daleko "Far and Away" po boku Nicole Kidman, ale film se nakonec nestal příliš úspěšným. Zpátky do své obvyklé formy se dostal v dramatu Pár správných chlapů "A Few Good Men" (1992), kde si zahrál s Jackem Nicholsonem a Demi Moore. O dva roky později se objevil v adaptaci románu Anne Rice Interview s upírem "Interview with the Vampire", opět v hvězdném obsazení s Bradem Pittem a Antonio Banderasem.
Obrovský Tomův úspěch přišel v roce 1996 nejprve ve filmu "Mission Impossible" v roli Ethana Hunta, který je schopný se dokonale maskovat, odjíždí do Prahy splnit svůj úkol. Stane se ale podezřelým nejen ze zrady, ale i z vraždy svých kolegů. Následně v romantické komedii nominované na Oskara "Jerry Maguire". Opět všem ukázal proč je považován za jednoho z nejvýznamnějších Hollywoodských herců. V roce 1999 se opět spojil s Nicole Kidman v neobvyklém snímku Stanleye Kubrickse Spalující touha "Eyes Wide Shut"
Cruisova záviděníhodná pozice znovu zpevnila v roce 1999, když zvítězil v nominaci na nejlepšího herce hrajícího vedlejší roli, za snímek "Magnolia". O rok později opět skóroval pokračováním role mezinárodního agenta Ethana Hunta ve filmu "Mission: Impossible 2". Ve filmu Vanilkové nebe "Vanilla Sky" (2001) si zahrál mladého newyorského nakladatele a vyhlášeného sukničkáře Davida Aamese, spolu s Penélope Cruz, Kurtem Russellem a Cameron Diaz.
Filmografie:
2007 Hrdinové a zbabělci (Lions for Lambs) ...Senator Jasper Irving

2006 Mission: Impossible III (Mission: Impossible III) ...Ethan Hunt

2005 Válka světů (War of the Worlds) ...Ray Ferrier
2004 Collateral (Collateral) ...Vincent
2003 Nobel Peace Prize Concert ...Host
2003 XMA: Xtreme Martial Arts ...Interviewee
2003 Last Samurai, The ...Nathan Algren
2002 Space Station 3D ...Vypravěč
2002 Austin Powers - Agent 003 (Austin Powers in Goldmember) ...Tom Cruise as Austin Powers
2001 Vanilkové nebe (Vanilla Sky) ...David Aames
2001 Few Good Men: From Stage to Screen, A ...Lt. Daniel Kaffee
2000 Mission: Impossible II (Mission: Impossible II) ...Ethan Hunt
1999 Spalující touha (Eyes Wide Shut) ...Dr. William 'Bill' Harford
1999 Magnolia (Magnolia) ...Frank T.J. Mackey
1998 Warner Bros. 75th Anniversary: No Guts, No Glory ...
1996 Jerry Maguire (Jerry Maguire) ...Jerry Maguire
1994 Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles ...Lestat de Lioncourt
1993 Firma (The Firm) ...Mitch McDeere
1992 Few Good Men, A ...Lt. Daniel Kaffee
1992 Navždy a daleko (Far and Away) ...Joseph Donnelly
1989 Narozen 4. července (Born on the Fourth of July) ...Ron Kovic
1988 Rain Man (Rain Man) ...Charlie Babbitt
1988 Koktejl (Cocktail) ...Brian Flanagan
1988 Mladé pušky (Young Guns) ...Cowboy
1986 Barva peněz (Color of Money, The) ...Vincent Lauria
1986 Top Gun (Top Gun) ...Maverick
1985 Legenda (Legend) ...Jack
1983 Správná hra (All the Right Moves) ...Stefen Djordjevic
1983 Panictví po americku (Losin' It) ...Woody
1983 Riskantní podnik (Risky Business) ...Joel Goodsen
1981 Nekonečná láska (Endless Love) ...Billy
1981 Večerka (Taps) ...Cadet Captain David Shawn
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.