.
.
.
.

...

Sedm smrtelných hříchů

15. května 2009 v 11:52 | Marsí |  ♣ Další
Hřích je vlastně pojem nejčastěji používaný v náboženských souvislostech (v etice se užívá spíš slovo vina). Obvykle je za hřích bráno vědomé a úmyslné jednání, projev, myšlenka…., jež jsou porušením mravního či božího přikázání nebo přímo samotného zákona. V různých pojetích se za to považují buď konkrétní zákazy, příkazy, zvyklosti a tabu, anebo duchovní, morální či náboženské principy - například úcta nebo láska k bližnímu svému, k Bohu, k životu či stvoření. Dále pak také povaha - spravedlnost, věrnost svému náboženství nebo svědomí… Křesťané věří, že lidé jsou od Boha oddělováni svými hříchy. Různé větve křesťanství kladou důraz buď na prvotní hřích, pradávnou zátěž celého lidstva nebo na osobní odpovědnost každého člověka za své jednání a vztahy. Katolická víra zdůrazňuje, že ke smytí prvotního hříchu nebo osobních hříchů dochází pokřtěním, což vychází z názorné symboliky křtu jako očišťování, k níž se hlásí i bibličtí stoupenci. Ke křesťanské tradici patří víra, že upřímná a účinná lítost - vyznání hříchů a pokání, jsou cestou k odpuštění hříchů (proto existuje zpovědnice). V původních a tradičních pohanských náboženstvích pojetí viny či hříchu odráželo dobovou morálku i specifické náboženské požadavky. Třeba moderní pohané uznávající wiccanské zákony, se hlásí ke svobodné snaze činit dobro sobě i lidem okolo sebe. Toto pojetí morálky je blízké jak současným teologickým i humanistickým směrům, tak v Ježíšově tehdejším učení.

1. Pýcha je nejhorší ze všech sedmi hříchů, protože se jako jediná nedá pořádně vyléčit. Lekce jsou tvrdé a těžké, protože si dotyčný poměrně často nepřipouští, že by byl namyšlený. Daná osoba si myslí, že všechno dokáže a všechno dělá nejlíp - vysvětlete mu pravý opak. A i kdyby to byla pravda (v některých případech), proč to hned dávat najevo výkřiky typu "já jsem nejlepší", což je pro lidi postižené hříchem zvaným pýcha velice časté.
2. Lakota je ošklivý zlozvyk. Když někdo myslí jenom sám na sebe, nepodělí se o jídlo, věc nebo lásku, nakonec skončí sám nebo s ošklivou lekcí, kterou mu život dříve či později udělí. Řekněme si to na rovinu - nikdo nemá rád lakomé lidi. Když uvidíte malé děcko, které má chuť na zmrzlinu, ale rodiče mu jí nekoupí z důvodu, že si to nemohou finančně dovolit a vy si zrovna jednu kupujete, nezželelo by se vám dítěte?
3. Závist je jedna z lidských emocí spočívající v touze po něčem, co má někdo jiný. Obvykle pak mívá snahu získat předmět této touhy - někdy i za cenu zavrženíhodných činů (a to po té věci či osobě ani nemusí toužit).
4. Hněv je nebezpečný. Když bude člověk postižený hněvem poblíž někoho, na kom si může svou zlost vybít, může skončit slabší osůbka s úrazem nebo i hůř. Na druhou stranu - pokud se bude snažit, hněvu se dá zbavit. Hněvu se lze zbavit opravdu mnoha způsoby: někomu stačí, když se ze svého problému vypovídá, jinému zase, když si to vyříká s tím, kvůli komu se zlobil a dalšímu stačí, když se z toho "vybije".
5. Smyslnost. Pod pojmem smilstvo si představíme touhu a sex. Pohlavní styk mezi dvěma jedinci mimo vzájemné manželství či vztah. Křesťanství a judaismus jej považuje za hřích, je uvedeno v desateru Božích přikázání. V křesťanství navíc patří mezi sedm hlavních hříchů.
6. Přejídání se je obžerství. Nenasytnost a hlad. Lačnost po dalším a dalším soustu. Jez a pij, dokud hlad máš, ale nepřejídej se - na světě není jídla toliko, aby se s ní plýtvalo jen kvůli mlsnému jazýčku.
7. Lenost je jednoznačná - nic se vám nechce. Všechno je daleko, je to těžký, zbytečný a vůbec…: proč to dělat teď? Všechno jde přece odložit na zítřek, no ne? Ani Řím nepostavili za den. Svět se kvůli nějakému úkonu nezboří. Tak na to zapomeňte! Ano, něco skutečně počká, ale odkládat všechno na později?! Stejně to jednoho dne budete muset udělat - aspoň většinu z toho, co odkládáte.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.